Američák 2019 (13.-21. 7. 2019)

Ahoj lidi,
tímto jste srdečně zváni na Američák (či Americký týden, chcete-li), což je akce pro nejrůznější lidi – mladé i starší, s dětmi i bez dětí, ze všech konců republiky – hlavně však pro lidi střelené, ochotné se stále učit něco nového, hrát si a blbnout.
Tábor letos bude opět v Pouštích u Dobříše, předchozí roky se tábořiště osvědčilo, panovala spokojenost, takže to nebudeme spravovat, když to není rozbitý :-).
Zde naleznete mapu, která ukazuje jednak přímo naše tábořiště, druhak místo, kde bude možné parkovat auta, jakož i několik dalších význačných bodů v okolí. Věci lze přiblížit k táboru – to znamená od parkoviště stále po cestě (napřed zhruba na jihozápad, pak cesta zatáčí k jihovýchodu a za potokem se znovu stáčí k jihozápadu směrem na bezejmennou chatovou osadu), přejet potok a hned za ním u louky vpravo krámy vyložit a zbylých cca 300 m odnést, ale auta pak uklidíme na označené místo. Prosíme všechny, aby opravdu nevjížděli na louku, protože to pak koňákům působí značné až nepřekonatelné problémy s byrokraty, dotacemi a podobnými věcmi, kterým my normální smrtelníci nerozumíme a vlastně jsme dost rádi, že to nemusíme řešit. Nekomplikujme tedy život těm, kteří to řešit musí.
Pro ty, kdo přijedou hromadnou dopravou – přijedete pravděpodobně vlakem do Mokrovrat. Z těch dojdete po silnici k Fredovu domu (podle mapy z odkazu výše), dále kolem tohoto domu polní cestou zhruba na jihovýchod (posléze se stáčí k východu), po mostě přes řeku, doleva po cestičce kolem chaty a dále podél Kocáby až do tábora.

Časový plán:

 • Sobota
  • příjezd během dopoledne (do čtrnácti hodin), stavba vlastních stanů, ubytování
  • povídání o koních, úvod do problematiky přirozené komunikace s koněm

 • Neděle
  • seznámení se s koňmi a koňáky, ukázky způsobu práce s koňmi, první pokusy

 • Pondělí až sobota
  • výuka přirozené komunikace s koněm a její použití při rekreačním, skokovém a drezurním ježdění v závislosti na zájmu, fyzické zdatnosti a technické vyspělosti účastníků v jednotlivých skupinách

  • ve večerních hodinách v případě zájmu besedy, přednášky, pokecy na různá koňotémata

 • Neděle
  • odjezd

Po předchozích zkušenostech upozorňuji, že místní způsob práce s koňmi je velmi neobvyklý, velmi zajímavý a poměrně náročný (jezdí se výhradně bez sedel, část času stráveného s koňmi je věnována práci ze země apod.) – kdo má rád dobrodůžo, je to něco pro něho :-)!
To ovšem není všechno. Ježdění se bude nabízet v trojím různém provedení a rozsahu (a za trojí různou cenu):
 • Nenároční – výuka přirozené komunikace a její použití při rekreačním… atd., hodinu denně. U této skupiny se počítá s tím, že účastníci nemají žádné zkušenosti nebo jsou „věčnými začátečníky“, možná se koní i trochu bojí, v každém případě se do toho chtějí pustit spíše pomalu a rozvážně.

 • Nároční – výuka přirozené komunikace a její použití při rekreačním… atd., náročnější provedení, dvě hodiny denně. Zde se počítá s lidmi, kteří si „tak nějak chtějí zajezdit“ – předchozí zkušenosti nejsou nutné, ale hodí se. Nebude se začínat od píky, kdo zkušenosti nemá a do této skupiny by chtěl, musí počítat s tím, že se prostě bude jezdit a on se bude muset nějak chytit.

 • Šílenci – výuka přirozené komunikace a její použití při rekreačním… atd. plus špeky – jezdecké hry, noční jízda s pochodněmi (i bez nich), hnaní stáda, plavení koní, bloudění po okolí atd… Ani zde sice nejsou předchozí zkušenosti nutné, ale dát se do šílenců bez nich vyžaduje skutečného šílence. V této skupině se s koňmi různě blbne, řádí v ohradě, na závodišti i po okolí, a nepočítá se s tím, že bude na někoho potřeba brát ohled. Od šílenců se očekává, že budou dělat všechno, co se bude nabízet, bez ohledu na to, jak jim to zrovna půjde či jak moc budou zničení. Po zkušenostech z předchozích let snad nemohu dostatečně zdůraznit, že šílenci prostě neodmlouvají a dělají, co se jim řekne. Když se bojí, tak to překousnou, když jsou dodření, tak zatnou zuby, když spadnou, tak vylezou zpátky na koně, když jim požadované úkony nejdou, tak to prostě zkoušejí stále znova... Zraněné odvážíme, ale to je tak všechno, jinak se žádné ohledy neberou. Prosím, kdo se na to necítíte, nehlašte se do šílenců jen proto, že chcete ten nejdelší čas s koňmi. Naopak, měli jsme i šílence, kteří seděli na koni poprvé v životě a zvládli to, je to skutečně spíše otázka ochoty do toho jít, než zkušeností.

 • Jezdící děti – výuka přirozené komunikace a její použití při rekreačním… atd., hodinu denně. Děti mívají k dispozici menší koníky a poníky, podstatnou součástí výuky je chování se ke koním a v blízkosti koní. Většinu doby děti pracují ve dvojicích, hrají i hry s koňmi a podobně. Skupina bude otevřena, pokud bude dětí alespoň šest, pokud ne, budou zařazeny do nenáročných.

Znovu upozorňuji na nutnost dostatečně zvážit, do které skupiny se kdo chce vrhnout, zejména pokud tou skupinou mají být šílenci. Fakt počítejte s tím, že to bude šílené. Fakt počítejte s tím, že se takový šílenec nemusí nutně vždy cítit příjemně a že na to nebudou brány žádné zvláštní ohledy. Tato skupina je pro lidi, kterým takový přístup vyhovuje, pro normálnější lidi máme normálnější skupiny :-). Zcela normálního nemáme nic :-).

Doprovodné programy budou letos jako obvykle dva – zatím nevíme jaké, přihlášení účastníci mohou hlasovat :-).

Kdo máte děti, lze je s sebou vzít, mohou jezdit a nemusejí, koneckonců i dospělí mohou jezdit a nemusejí (existuje i kategorie nejezdec). Nebereme však samotné děti, nejedná se o dětský tábor. Počet míst je omezen na 10 jezdců na skupinu a 10 nejezdců celkem.
Zde najdete tabulku letošních cen. Podobně jako v předchozích letech budou mít lepší cenu ti, kteří se přihlásí zavčas, takže je jedna sada cen pro ty, kteří se přihlásí (rozuměj zaplatí zálohu) do 15. 4., a druhá sada cen (o pětistovku vyšších) pro ty, kdo se přihlásí později.
Platí to, co každý rok – místo má rezervováno ten, kdo zaplatil zálohu, dokud jsou místa, bereme lidi, není žádný termín uzávěrky, po němž by se už nebylo možno přihlásit... pokud bude ještě místo. A občas se stává, že místa v některých skupinách dojdou relativně brzy. Záloha je nevratná (pokud by samozřejmě nedošlo ke zrušení akce z naší strany, v takovém případě bychom pochopitelně vše vrátili), protože jakmile se přihlásí dost lidí, rozjedeme všechny činnosti, které nám tábor umožní konat, včetně nákupu materiálu a podobně. Výjimku tvoří případ, kdy za sebe odhlášený člověk sežene náhradu, pak mu zálohu vrátíme.

V ceně je vše potřebné – ježdění, pojištění, jídlo, pití, ubytování a doplňkový program. Vybíráme třetinovou zálohu, doplatek na místě. Kdo tedy máte zájem, ozvěte se co nejdříve Žabě (ladyzaba (zavináč) gmail (tečka) com) s informací o tom, kolik vás je a o které programy máte zájem, dostanete číslo účtu. Kdo máte naopak dotazy, ozvěte se téže, dostanete (v lepším případě :-)) odpovědi.
No, a to je (snad) všechno… jo, ještě něco – zvou Vás a těší se na Vás
Jiřík Pobuda, Brepta a Žaba

P. S. Užitečné odkazy:
Událost na FB
FB skupina